Sprzęt

Asystor kaszlu – koflator

Sprzęt, który dopiero od niedawna spotykany jest powszechnie na polskim rynku. Dla nas – niezbędny w dbaniu o higienę układu oddechowego. Dzięki niemu zapomnieliśmy o nawracających zapaleniach płuc. Pomaga rozprężyć płuca, pozbyć się zalegającej wydzieliny poprzez wywołanie odruchu kaszlowego. W niektórych hospicjach i ośrodkach wentylacji mechanicznej  asystor można wypożyczyć. Cena poniższego modelu to 22000zł.

www.bjeska.pl/oferta/asystory-kaszlu

Respirator
Kiedy mięśnie oddechowe są  zbyt słabe aby odpowiednio dotlenić organizm, wówczas należy je wspomóc włączając wentylacje mechaniczną. Taki stan jest trudny do zaakceptowania, ale pamiętać trzeba, że skuteczna wentylacja to lepsze samopoczucie pacjenta i więcej siły na walkę z chorobą. Wentylacja może być nieinwazyjna (przez maskę) lub inwazyjna, przez tracheostomię.

Ssak
Jest niezbędny do odsysania zalegającej wydzieliny. Najlepiej akumulatorowy, żeby być niezależnym od źródła prądu i niezbyt ciężki – pamiętaj, że będziesz go nosić. Nam przy malutkim dziecku świetnie sprawdzała się Medela Clario – cena około 2700zł

Pompa żywieniowa
Wysokokaloryczne mieszanki takie jak np.: w przypadku dzieci Infatrini czy Isosource Junior nie zawsze są dobrze przyswajalne we wlewie grawitacyjnym. Jeśli macie sondę lub PEG-a, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy, która podaje mleko z dokładnie odmierzoną prędkością. W wypadku, gdy przyjmujecie preparaty żywieniowe poprzez PEG-a, jesteście też zapewne pacjentami poradni żywieniowej. Osobom pod opieką hospicjum albo poradni żywieniowej pompa wraz z potrzebnymi drenami może zostać wypożyczona.

Kamizelka oscylacyjna
Jest systemem wspomagającym aktywację wydzieliny płucnej poprzez wysokiej częstotliwości oscylację ściany klatki piersiowej. Sprzęt przydatny, aczkolwiek drogi. Nie stosowaliśmy go z uwagi na obecność gastrostomii, która jest przeciwwskazaniem do stosowania kamizelki. Udało nam się jednak znaleźć alternatywne rozwiązanie, jak się okazuje tańsze i skuteczniejsze- przeczytajcie sami:

http://www.ptwm.org.pl/base/kamizelka-oscylacyjna-wady-i-zalety

Translate »